جشنواره نجومی کاوشگران آسمان (تکمیلی)

رویدادنجوم

رصدخانه مهر بوشهر، اسفند ماه امسال میزبان کاوشگرانی خواهد بود که آسمان را آزمایشگاه خود یافته اند. اگر شما هم یکی از این افرادید، پس خود را برای یک تجربه ی متفاوت آماده کنید.

جشنواره نجومی کاوشگران آسمان تجربه یک کار علمی خواهد بود. در سه بخش متفاوت که توضیحات آن در ذیل آمده، توانایی های شما چه در بخش تئوری و چه در بخش عملی محک خواهد خورد. پس به دقت فایل های قرار داده شده را مطالعه و تا حد امکان آن ها را تمرین کنید. منجم ها شب های بسیاری را برای رصد آسمان در دل طبیعت سپری می کنند. پس شما هم که به جمع منجم ها پیوسته اید باید خود را برای این شب ها آماده کنید.

گفتنی است این مسابقه به صورت گروهی از ۳ تا ۵ نفر و مهلت ثبت نام از روز ۱۹ بهمن تا ۳۰ بهمن می باشد.

محل برگزاری جشنواره رصد خانه مهر بوشهر واقع در ( جاده چغادک-عالی شهر کیلومتر ۴ ، روستای گورک سادات ) می باشد.

این ماراتن نجومی در روزهای ۸ تا ۱۱ اسفند برگزار می گردد اما با توجه به برگزاری آن در مقاطع مختلف و مدارس دخترانه وپسرانه، روز دقیق پذیرش هر کدام از تیم ها در اطلاعیه های بعدی اعلام خواهد شد.

اطلاعیه زمان پذیرش تیم های جشنواره کاوشگران آسمان

بخش های جشنواره

جشنواره در دو بخش رقابتی و آموزشی به صورت تئوری و عملی برگزار خواهد شد. در بخش تئوری همزمان با بخش عملی سوالاتی در اختیار شما قرار می گیرد تا در زمان معینی و به صورت گروهی به آن ها پاسخ می دهید. برای اینکه بیشتر بدانید از کجا شروع کنید مباحث به صورت جزوات مدون به عنوان روی سایت قرار داده شده است، جزوه مبانی نجوم شامل مفاهیم پایه ای و اساسی دنیای نجوم می باشد که هر منجمی باید با آن ها آشنا باشد که برای همه گروه ها لازم است. دیگر جزوات مورد نیاز برای داوطلبین مقاطع راهنمایی و دبیرستان نیز به تفکیک در این پایان اطلاعیه برای دانلود قرار داده شده است.

بخش رقابتی برای کسانی است که آشنایی اولیه را با آسمان دارند و تعدادی از صور فلکی و ستاره ها را می شناسند.

اما اگر شما با آسمان آشنا نیستید، اما دوست دارید در این جشنواره شرکت کنید می توانید در بخش آموزشی ثبت نام کنید. در بخش آموزشی شما در کنار اساتید نجوم استان به رصد آسمان خواهید پرداخت و با صورت های فلکی، کار با تلسکوپ و اصول اولیه دنیای نجوم آشنا می شوید.

برنامه:

– ساعت ۱۵ پذیرش تیم ها

– ساعت ۱۷ افتتاحیه

– ساعت ۱۷:۳۰ ساخت ابزار

– ساعت ۱۹ استراحت و میان وعده

– ساعت ۱۹:۳۰ بخش اول مسابقه و قسمت آموزشی

– ساعت ۲۱ شام، جلسه آشنایی و برنامه تفریحی

– ساعت ۲۲:۳۰ بخش دوم مسابقه و قسمت آموزشی

– ساعت ۲۴ کارگاه آموزشی کار با تلسکوپ و عکاسی نجومی

– ساعت ۲ استراحت

– ساعت ۷ نرمش صبگاهی، صبحانه و جمع کردن کمپ

– ساعت ۸:۳۰ اختتامیه و اهدای جوایز

نحوه ی برگزاری جشنواره (بخش عملی)

کمپ زدن

اگر شما جز کسانی هستید که تا به حال به رصدخانه سفر کرده اید، حتما باغ رصدخانه را خوب به یاد می آورید. محل برگزاری مسابقه در محوطه آزاد باغ رصدخانه در نظر گرفته شده است.

منجم ها شب های بسیاری را برای رصد آسمان در دل طبیعت سپری می کنند. پس شما هم که به جمع منجم ها پیوسته اید باید خود را برای این شب ها آماده کنید. یکی از مهمترین نکات در شب های رصدی و برنامه های طبیعت گردی، نحوه ی رفتار با طبیعت است. ما هرگاه به دل طبیعت میرویم باید به گونه ای برخورد کنیم که هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نشود. در جشنواره نجومی کاوشگران آسمان، شما اولین شب رصدی خود را در رصدخانه سپری خواهید کرد. پس نیاز هست هر گروه یک چادر مسافرتی با خود به همراه داشته باشد. یکی از بخش های جشنواره برپا کردن چادر و جمع کردن آن و کمپ زدن است، با توجه به طراحی صورت گرفته، به هرگروه محلی برای اسکان اختصاص داده خواهد شد، شما باید در محل در نظر گرفته شده چادر خود را برپا کنید. از سویی همانطور که گفته شد ما نباید به طبیعت آسیبی وارد کنیم، پس تا حد امکان سبز باید رفتار کرد. سعی کنید از وسایل یک بار مصرف استفاده نکنید، حتی برای سفره ی شام یا صبحانه خود از روزنامه و یا سفره های معمولی استفاده کنید. سعی کنید زباله ای که تولید می کنید کمترین میزان ممکن باشد. هر عملی که در جهت حفظ محیط زیست باشد امتیاز ویژه ای دارد. بنابراین نحوه ی تعامل شما با محیط زیست مورد توجه خواهد بود. پس از هم اکنون به این فکر باشید که چگونه می توانید بهترین رفتار را با طبیعت داشته باشید.

ساخت ابزار

بعد از بر پا کردن کمپ نوبت به مسابقه می رسد. شما باید پیش از مسابقه دو یا سه ابزار نجومی را بسازید. برای آشنایی شما با این ابزارها، دستور ساخت و کار با آن ها در بخش دانلود قرار داده شده است. دستور کارها را دریافت کرده و سعی کنید طرز ساخت و شیوه کار با آن ها را یاد بگیرید. در روز مسابقه، همه ی گروه ها با هم در محل کمپ باید این ابزارها را بسازند.

رصد آسمان

پس از غروب آفتاب و تاریک شدن آسمان، نوبت به رصد آسمان می رسد تا شبی متفاوت را در کنار هم تجربه کنیم. شما در این بخش با توجه به برگه هایی که در اختیارتان قرار می گیرد و با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارید، به رصد صورت های فلکی، سیارات، ستاره ها، خوشه ها و… خواهید پرداخت و اطلاعات مورد نیاز را یادداشت خواهید نمود. در این شب شما خود داور خود خواهید بود و هر سه تا چهار گروه یک سرپرست به عنوان راهنما در کنار خود خواهد داشت.

نکته ی مهمی که وجود دارد این است که شمار زیادی از دانش آموزان ممکن است با آسمان و صورت های فلکی کمتر آشنا باشند. برای حل این موضوع نقشه های مورد نیاز روی سایت قرار گرفته است. آن ها را دانلود کنید و شروع به پیدا کردن صور فلکی نمایید. با توجه به برگزاری همایش نجوم در شهرستان های استان همه ی شما با اصول کار با این نقشه ها آشنا هستید.

اگر احساس می کنید نیاز است قبل از حضور در جشنواره، بیشتر با آسمان آشنا شوید، رصدخانه مهر، آمادگی خود را برای حضور کلیه مدارس و گروه های نجومی اعلام می دارد. می توانید با هماهنگی مدارس و گروه های نجوم شهرستان خود از رصدخانه بازدید نمایید.

نحوه ی ثبت نام

این مسابقه گروهی، ویژه گروه های ۳ تا ۵ نفره است.

برای ثبت نام داوطلبین گرامی دو راه در نظر گرفته شده است. هزینه شرکت در مسابقه پنج هزار تومان به ازای هر نفر است

در روش نخست، می باید فرم ثبت نام را از روی سایت دانلود کنید و پس از تکمیل آن، فرم را به همراه هزینه به دفتر مدرسه خود تحویل دهید.

در روش دوم می توانید پس از دانلود فرم ثبت نام و تکمیل فرم، هزینه را به شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۴۷۲۲۵۸۳۴۶ به نام سیده فاطمه هاشمی نسب بانک ملی ایران واریز کرده و سپس فرم را به همراه شماره کد واریزی به ایمیل liansky.bu@gmail.com ارسال نمایید. در هر دو صورت پس از ثبت نام به صورت حضوری در مدارس و یا به صورت اینترنتی با شماره ۰۹۱۷۱۷۶۰۸۳۲ تماس بگیرید تا ثبت نام شما به صورت کامل انجام شود.

دانلود فرم ثبت نام

دقت داشته باشید که مهلت ثبت نام از روز ۱۹ بهمن تا ۳۰ بهمن می باشد.

وسايل مورد نياز:
۱- نقشه آسمان( از سايت دانلود کنيد)

۲- چراغ قوه قرمز

۳- کفش مناسب

۴- لباس گرم

۵- کفش مناسب

۶- کيسه خواب يا پتوي مسافراي جهت اقامت شبانه

۷- چادر مسافرتي ( هر گروه يک چادر ۴ يا ۶نفره بايد به همراه داشته باشد)

۸- زیر انداز

۹- ليوان، بشقاب، قاشق

۱۰- وسايل شخصي

۱۱- داروهاي ضروري

وسایل لازم برای ساخت ابزار

۱- ساعت دقیق ( دارای دقیقه و ثانیه شمار )

۲- دفترچه یادداشت و خودکار یا مداد

۳- خط کش

۴- نخ

۵- نقاله ۱۸۰ و ۳۶۰ درجه

۶- نی نوشابه یا لوله خودکار

۷- چسب مایع و نواری

۸- شاغول

نکات مهم:

استفاده از لپ تاپ، تبلت و تلفن همراه که حاوی نرم افزارهای آسمان نما بوده و لیزر سبز که موجب بر هم زدن آرامش و تاریکی رصدگاه میشوند، در طول مسابقه اکیداً ممنوع است.

ممکن است تعدادی از شما به ساخت ابزارها و وسایل مختلف نجومی علاقمند باشید،از گردونه آسمان گرفته تا ساعت آفتابی و تلسکوپ! گروه هایی که وسایل نجومی دست ساز خود را به همراه داشته باشند، امتیاز ویژه ای دریافت می کنند.

و اما …..جایزه…..

دوست دارید جایزه این مسابقه چه باشد؟ تلسکوپ یا دوربین دوچشمی؟

به گروه هایی که در همه ی زمینه ها ( کمپ زدن، نحوه رفتار با طبیعت، رصد و…) بیشترین امتیاز را کسب کنند تلسکوپ و دوربین دوچشمی هدیه داده خواهد شد.

آیا گروه شما تلسکوپ را برنده خواهد شد؟ از همین حالا خود را برای بردن تلسکوپ آماده کنید!

شماره پشتیبانی اجرایی: ۰۹۱۷۹۰۵۱۱۲۶

آدرس رصدخانه : بوشهر. جاده چغادک-عالی شهر کیلومتر ۴ . روستای گورک سادات

فایل های مورد نیاز جهت دانلود :

جزوه آموزشی مبانی نجوم

نقشه های آسمان

جزوه آموزشی ابزار نجومی

جزوه آموزشی نجوم ویژه دوره راهنمایی (مورد نیاز برای آزمون تئوری)

جزوه آموزشی نجوم ویژه دوره دبیرستان (مورد نیاز برای آزمون تئوری)

Tags: , , , , ,

You May Also Like

برگزاری کارگاه عکاسی نجوم
جشنواره نجومی کاوشگران آسمان

Author

Must Read

فهرست