جشنواره نجوم-محيط زيست كاوشگران آسمان ۲

رویدادنجوم

رصدخانه مهر بوشهر، برای دومین سال پیاپی در قالب جشنواره نجومی- محیطی زیستی کاوشگران آسمان میزبان جمع پرشور دانش آموزان علاقمند به آسمان خواهد بود. این جشنواره در دو بخش رقابتی و آموزشی پذیرایای کاوشگرانی خواهد بود که آسمان را آزمایشگاه خود یافته اند. اگر شما هم یکی از این افرادید، پس خود را برای یک تجربه ی متفاوت آماده کنید.

بخش­ های جشنواره

جشنواره در دو بخش رقابتی و آموزشی به صورت تئوری و عملی برگزار خواهد شد. براساس صلاح دید هیئت داوران، کلیه افرادی که در پروژه­ی شما یک دانشمند هستید ثبت نام و اقدام به انجام پروژه ها نموده اند، قادر به شرکت در بخش رقابتی خواهند بود. آزمون مربوط به این بخش، با توجه به پروژه­ی انتخابی توسط گروه خواهد بود

اما اگر شما با آسمان آشنا نیستید، اما دوست دارید در این جشنواره شرکت کنید می­توانید در بخش آموزشی ثبت نام کنید. در بخش آموزشی شما در کنار اساتید نجوم استان به رصد آسمان خواهید پرداخت و با صورت­های فلکی، کار با تلسکوپ و اصول اولیه دنیای نجوم آشنا می­شوید.

منابع مطالعاتی

برای اینکه بیشتر بدانید از کجا شروع کنید مباحث به صورت جزوات مدون روی سایت قرار داده شده است، جزوه مبانی نجوم شامل مفاهیم پایه­ای و اساسی دنیای نجوم می­باشد که هر منجمی باید با آن­ها آشنا باشد. جزوه­ی ساخت ابزار، شامل موارد آموزش عملی در جشنواره است. جهت آمادگی بیشتر، سعی کنید این ابزارها را در منزل ساخته و کار با آن­ها را تمرین کنید.

نحوه­ ی برگزاری جشنواره

جشنواره در قالب اردویی، در سه بخش کمپینگ، ساخت ابزار و آشنایی با آسمان خواهد بود.

کمپ

منجم ها شب های بسیاری را برای رصد آسمان در دل طبیعت سپری می کنند. پس شما هم که به جمع منجم ها پیوسته اید باید خود را برای این شب ها آماده کنید. یکی از مهم­ترین نکات در شب­های رصدی و برنامه­های طبیعت گردی، نحوه ­ی رفتار با طبیعت است. در جشنواره نجومی کاوشگران آسمان، شما اولین شب رصدی خود را در رصدخانه سپری خواهید کرد. پس نیاز هست هر گروه یک چادر مسافرتی با خود به همراه داشته باشد. یکی از بخش­های جشنواره برپا کردن چادر و جمع کردن آن و کمپ زدن است، با توجه به طراحی صورت گرفته، به هرگروه محلی برای اسکان اختصاص داده خواهد شد، شما باید در محل در نظر گرفته شده چادر خود را برپا کنید. از سویی همان­طور که گفته شد ما نباید به طبیعت آسیبی وارد کنیم، پس تا حد امکان سبز باید رفتار کرد. سعی کنید از وسایل یک بار مصرف استفاده نکنید، حتی برای سفره­ی شام یا صبحانه خود از سفره های معمولی استفاده کنید. بهترین رفتار این است که زباله­ای را تولید نکنیم و یا در صورت امکان کمترین میزان ممکن باشد.

ساخت ابزار

پس از بر پا کردن کمپ نوبت به ساخت ابزار و کارگاه آسمان می­رسد. شما در این بخش تعدادی ابزار نجومی را خواهید ساخت. برای آشنایی شما با این ابزارها، دستور ساخت و کار با آن ها در بخش دانلود قرار داده شده است. دستور کارها را دریافت کرده و سعی کنید طرز ساخت و شیوه کار با آن ها را یاد بگیرید. در روز جشنواره، همه­ی گروه­ها با هم در محل کمپ باید این ابزارها را بسازند.

رصد آسمان

پس از غروب آفتاب و تاریک شدن آسمان، نوبت به بخش رصد می­رسد تا شبی متفاوت را در کنار هم تجربه کنیم.

نکته­ی مهمی که وجود دارد این است که شمار زیادی از دانش آموزان ممکن است با آسمان و صورت­های فلکی کمتر آشنا باشند. برای حل این موضوع نقشه­های مورد نیاز روی سایت قرار گرفته است. آن­ها را دانلود کنید و شروع به پیدا کردن صور فلکی نمایید.

اگر احساس می­کنید نیاز است قبل از حضور در جشنواره، بیشتر با آسمان آشنا شوید، رصدخانه مهر، آمادگی خود را برای حضور کلیه مدارس و گروه­های نجومی اعلام می­دارد. می­توانید با هماهنگی مدارس و گروه­های نجوم شهرستان خود از رصدخانه بازدید نمایید.

وسايل مورد نياز:

۱- نقشه آسمان( از سايت دانلود کنيد)

۲- چراغ قوه قرمز

۳- کفش مناسب

۴- لباس گرم

۵- کفش مناسب

۶- کيسه خواب يا پتوي مسافراي جهت اقامت شبانه

۷- چادر مسافرتي ( هر گروه يک چادر ۴ يا ۶ نفره بايد به همراه داشته باشد)

۸- زیر انداز

۹- ليوان، بشقاب، قاشق

۱۰- وسايل شخصي

۱۱- داروهاي ضروري

وسایل لازم برای ساخت ابزار

۱- ساعت دقیق ( دارای دقیقه و ثانیه شمار )

۲- دفترچه یادداشت و خودکار یا مداد

۳- خط کش شیشه­ای ۳۰ سانتی­متری ( لطفا روی صفر و سی با استفاده از سوزن سوراخ ایجاد شود.)

۴- نخ

۵- نقاله ۱۸۰ و ۳۶۰ درجه

۶- نی نوشابه یا لوله خودکار

۷- چسب مایع و نواری

۸- شاقول مناسب ( می­توانید از وسایل مشابه نیز استفاده کنید.)

نحوه­ ی ثبت نام

این جشنواره در قالب گروه های ۴ تا ۵ نفره است.

هزینه ثبت نام ده هزارتومان به ازای هر نفر از شرکت کنندگان می­باشد.

ثبت نام بخش آموزشی:

پس از دانلود و تکمیل فرم ثبت نام، هزینه را به شماره حساب رصدخانه مهر ۲۱۷۳۱۲۱۱۶۲۰۰۹ نزد بانک ملی ایران واریز و سپس فرم را به همراه مشخصات پرداخت به ایمیل liansky.kavoshgaran@gmail.com ارسال نمایید. ۷۲ ساعت پس از ارسال ایمیل، تاییدیه پرداخت و ثبت نام به شما ارسال خواهد شد. در صورت دریافت این ایمیل ثبت نام شما کامل خواهد بود.

دانلود فرم ثبت نام

ثبت نام بخش رقابتی:

افرادی که در پروژه­ی شما یک دانشمند هستید ثبت نام کرده اند می­توانند در بخش رقابتی حضور داشته باشند. با توجه به اینکه بخش اولیه ثبت نام شما صورت گرفته است، هزینه را به شماره حساب رصدخانه مهر ۲۱۷۳۱۲۱۱۶۲۰۰۹ نزد بانک ملی ایران واریز و سپس مشخصات پرداخت به ایمیل liansky.bu@gmail.com ارسال نمایید. ۷۲ ساعت پس از ارسال ایمیل، تاییدیه پرداخت و ثبت نام به شما ارسال خواهد شد. در صورت دریافت این ایمیل ثبت نام شما کامل خواهد بود.

شماره پشتیبانی ثبت نام:

۰۹۳۶۹۸۱۷۱۰۸ خانم بادمهر

زمان ارسال آثار بخش رقابتی:

کلیه گروه­های شرکت کننده در بخش رقابتی، پروژه­های خود را به دبیر نجوم شهرستان/ منطقه تحویل دهند.

از کلیه دبیران محترم تقاضا می­شود، آثار دانش آموزان را به نشانی زیر ارسال نمایند.

نشانی: بوشهر، خیابان شهدا، پژوهشسرای دانش آموزی شهید خوشبخت، رصدخانه مهر.

کد پستی: ۷۵۱۳۹۵۸۳۱۴

مهلت ارسال آثار و ثبت نام به درخواست شهرستان ها تا روز سه شنبه ۲۸ بهمن ماه تمدید شد .

محل برگزاری جشنواره رصد خانه مهر بوشهر واقع در ( جاده چغادک-عالی شهر کیلومتر ۴ ، روستای گورک سادات ) می باشد.

نکات مهم:

هر گروه شام و صبحانه خود را به همراه داشته باشد. از آوردن غذاهایی که نیاز به گرم کردن یا پختن دارد خود داری کنید. یکی از موارد امتیاز دهی، نوع غذا می باشد، سعی کنید غذاها و نوشیدنی­های سالم به همراه داشته باشید.

ممکن است تعدادی از شما به ساخت ابزارها و وسایل مختلف نجومی علاقمند باشید،از گردونه آسمان گرفته تا ساعت آفتابی و تلسکوپ! گروه هایی که وسایل نجومی دست ساز خود را به همراه داشته باشند، امتیاز ویژه ای دریافت می کنند.

با توجه به برگزاری جشنواره در مقاطع مختلف و شرایط آب و هوایی روز دقیق پذیرش هر کدام از تیم­ها در اطلاعیه بعدی اعلام می­گردد.

زمان برگزاری جشنواره به دلیل درخواست شهرستان ها و نیز شرایط جوی به ۶ و ۷ و ۸ اسفند ماه تغییر یافت .

شماره پشتیبانی اجرایی:

۰۹۱۷۹۰۵۱۱۲۶ خانم هاشمی نسب

فایل های مورد نیاز جهت دانلود :

جزوه آموزشی مبانی نجوم

نقشه های آسمان

جزوه آموزشی ابزار نجومی

Tags: , , , , ,

You May Also Like

اطلاعیه کارگاه اختفا

Author

Must Read

فهرست