قمر جدید نپتون کشف شد

رویدادنجوم

در چند روز گذشته ناسا از کشف قمری جدید در مدار سیاره نپتون خبر داده است. اکنون مهم‌ترین سوال مطرح این است که نام این قمر جدید چه خواهد شد؟ آیا شما پیشنهادی برای این قمر دارید؟

ناسا چنین اعلام کرده که تلسکوپ فضایی هابل قمر جدیدی در منظومه شمسی ما کشف کرده است: قمری کم‌نور با قطر تنها ۱۹ کیلومتر که به دور سیاره نپتون در گردش است. همانند هر موجود تازه متولد شده‌ای، اولین چیزی که این قمر نیاز دارد یک اسم است. اما اخترشناسان چطور تصمیم می‌گیرند که این قمر جدید را چه باید بنامند؟
در حال حاضر این قمر با برچسب S/2004 N1 علامت خورده است. اگرچه چنین اسمی برای استفاده در گفتگوهای روزمره کمی قلمبه سلمبه است، اما نشان می‌دهد که قمر مذکور، نخستین مورد کشف شده در سال ۲۰۰۴ / ۱۳۸۳ در مدار سیاره نپتون است. اگرچه شناسایی قمر جدید به تازگی انجام شده است، اما کشف این قمر بر اساس عکس‌هایی است که تلسکوپ فضایی هابل بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ / ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۸ از نپتون گرفته است.
اگرچه کاشفان این قمر جدید می‌توانند نامی برای آن پیشنهاد کنند، اما حرف آخر را در این خصوص اتحادیه بین‌المللی نجوم (IAU) خواهد زد. این اتحادیه مشتمل از گروهی از اخترشناس است که نخستین بار در سال ۱۹۱۹ / ۱۲۹۸، و برای نظم بخشیدن به بی‌نظمی‌های ایجاد شده در نامگذاری اجرام کیهانی شکل گرفت. معمولا نام‌هایی که برای قمر سیارات انتخاب می‌شود به نوعی به نام سیاره مادر مربوط می‌شود. برای مثال، نام اقمار مشتری بر اساس خدایان باستانی گذاشته شده است.
همین چند هفته پیش بود که جدید ترین قمر های کشف شده سیاره کوتوله پلوتو نیز نام‌های جدید و رسمی خود را دریافت کردند. این دو قمر که در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ / ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ کشف شده بودند و پیش از این به نام P4 و P5 خوانده می‌شدند، اکنون به نام کربروس و استایکس نامیده می‌شوند؛ نام‌هایی که بر اساس دو پیکره دنیای مردگان در اسطوره‌های یونانی انتخاب شده‌اند.

اتحادیه بین المللی نجوم زمانی در فرایند نامگذاری این دو قمر دخالت کرد که بر اساس رای گیری عمومی قرار شده بود نام یکی از آنها ولکان گذاشته شود؛ اما این نام با مخالفت IAU رو به رو شد، دلیل مخالفت IAU این بود که این نام اشاره به سیاره ای داشت که زمانی تصور می شد بین خورشید و عطارد وجود دارد.علاوه بر این، این نام با اسطوره دنیای مردگان که خاستگاه پلوتو به شمار می آید همخوانی نداشت.
قمر S/2004 N1 توسط مارک شوالتر از پروژه SETI کشف شده است؛ اخترشناسی که دو قمر کربروس و استایکس را هم کشف کرده بود و انتخاب نام آنها به رای گیری عمومی گذاشته بود، البته ناسا اعلام نکرده است که چنین فرصتی را برای نامگذاری عمومی قمر جدید فراهم می کند یا خیر، تنها چیزی که مشخص است این است که بر اساس عرف معمول،یک تا دو سال طول می کشد تا نام مناسبی برای قمر N1 انتخاب شود

Tags: , , , ,

You May Also Like

نخستین دوره­ آموزشی نجوم- محیط زیست ویژه­ دبیران انجمن­های نجوم استان بوشهر
اطلاعیه باشگاه عیدانه

Author

Must Read

فهرست