آسمان صاف ایران و پهنه ی ستارگان آن، جادویی افسونگر بود تا مردم این سرزمین از دیرباز شیفته آن شوند.
ایرانیان از نخستین مردمانی بودند که از به هم وصل کردن ستارگان، صورت های فلکی را ساختند و از آن ها در کشاورزی و جهت یابی مسیرها استفاده کردند. اما، در جنوب ایران کمی شرایط متفاوت بود. دریا رنگ دیگری به زندگی بخشیده بود و پیوند آسمان با مردم این دیار طعم دیگری داشت. سفرهای دریایی چند ماهه، نیاز به شناخت آسمان را دو چندان کرده بود و این گونه بود که مردم ساحل نشین این دیار، نسل ها در پی هم، ستارگان و مسیرهای آسمانی آن را همچون راه های پر رفت و آمد زمینی می شناختند.
با توجه به این پیشینه فعالیت های نجومی مدرن و هدفمند در استان بوشهر به صورت رسمی با همایش گذر زهره در سال 83 آغاز شد.
سال 84 به همت جناب آقای محمود کرمی، رصدخانه مهر، نخستین رصدخانه استان، با گنبدی شش متری در روستای گورک سادات در فاصله 25 کیلومتری شهر بوشهر ساخته شد. ساخت این رصدخانه را می¬توان آغاز تحولی عظیم در امر آموزش و آشنایی نسل جدید ، دانش آموزان، معلمان و... با آسمان دانست.
از سال 89 آقای حسن باغبانی مدیریت این مرکز را بر عهده دارند. رصدخانه مهر با دارا بودن انواع ابزارهای نجومی و 40 نفر نیروی داوطلب صاحب دانش و تجربه که کار آموزش به دانش آموزان و دانش جویان را انجام می دهند به عنوان بزرگ ترین رصدخانه و اصلی ترین مرکز آموزش نجوم دانش آموزی و معلمان ایران مشغول به فعالیت می باشد.
این مرکز با توجه به درک و شناخت نیازهای واقعی دانش آموزان و براساس علاقه و آگاهی از نیازهای آموزشی دانش آموزان و معلمان دست به ابتکارهایی زد و با برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه ی دانش آموزان و معلمان سنگ بنای فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در زمینه نجوم، هوا-فضا و محیط زیست را گذاشت.
یک دهه فعالیت پیوسته ی این مرکز در زمینه آموزش و گسترش علم، کسب جایزه ی ترویج علم ایران در سال 94 را برای این مرکز به ارمغان داشت.


 تاریخچه

تمام حقوق این سایت متعلق به انجمن رصد خانه بوشهر می باشد.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.