تاریخچه و نحوه ی تشکیل انجمن نجوم معلمان ایران

آموزش و پرورش اصلی ترین نهاد تربیتی هر کشوری است به گونه ای که هر تغییر و تحولی را می توان از طریق این نهاد در جامعه ایحاد نمود.
در این میان معلم به عنوان مهم ترین رکن این نهاد، وظیفه ی آموزش را بر عهده دارد و با توجه به فرایند جهانی شدن، تبدیل افراد به شهروندانی جهانی را برعهده دارد. پس موفقیت هر نظام آموزشی به دانش و مهارت این معلم وابسته است. طراحان نظام های آموزشی از روش های گوناگونی در جهت ارتقا مهارت های معلمی بهره می گیرند.

یکی از این راهکارها تشکیل انجمن های علمی معلمان است. انجمن های علمی معلمان یکی از مظاهر اجتماع علمی است که تاریخچه تشکیل آنها در ایران به سال 1373 باز می گردد در این سال و سال های پس از آن دستور العمل، اساسنامه و.. مورد نیاز تصویب و به استان ها ابلاغ شد. این انجمن ها دارای ماهيت غير انتفاعي و غير صنفي بوده و داراي شخصيت حقوقي مستقل هستند و با مشاركت فرهنگيان علاقه مند در هر رشته ي تحصيلي راه اندازي و تشكيل مي شوند و مي توانند در زمينه هاي مختلف از جمله زمينه هاي علمي، پژوهشي و فرهنگي فعاليت نمايند و با تعامل مثبت با آموزش و پرورش در بازنگري طرح ها و برنامه ريزي هاي اجرايي و در جهت رونق بخشيدن به توانمندي هاي علمي و فرهنگي جامعه تلاش .
در ایران انجمن های علمی معلمان در زمینه های مختلف از جمله فیزیک، ریاضی، ادبیات، شیمی و... سال ها است که مشغول به فعالیت می باشند اما در این میان جای خالی انجمن نجوم معلمان با توجه به گستردگی مطالب نجومی در کتاب های درسی به شدت احساس می شد.
رصدخانه مهر اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر و انجمن نجوم بوشهر، با توجه به درک و شناخت نیازهای واقعی دانش آموزان و معلمان، براساس علاقه و آگاهی از نیازهای آموزشی، دست به ابتکارهایی زد و پیش از تعریف شدن انجمن نجوم و دوره های ضمن خدمت نجوم در وزارت آموزش و پرورش، با برگزاری کارگاه ها، دوره های آموزشی و جشنواره ها، سنگ بنای فعالیت¬های ترویجی، پژوهشی و تحقیقاتی در زمینه نجوم، هوا-فضا و محیط زیست را در آموزش و پرورش گذاشت. این فعالیت های پیوسته به همراه همیاری اعضا و پیگری مدیریت رصدخانه مهر موجب شد تا در سال تحصیلی 95-94 نخستین انجمن نجوم معلمان ایران به تصویب وزارت آموزش و پرورش برسد.

این انجمن نخستین انجمن بین رشته ای معلمان ایران است که در آن معلمان، از هر سه مقطع آموزشی، می توانند عضو باشند و به فعالیت مشترک در زمینه نجوم و طبیعت بپردازند. در راستای تصویب، تشکیل و متقاعد نمودن وزارت آموزش و پرورش، مبنی بر لزوم وجود انجمن نجوم معلمان، تلاش های پیوسته ای در استان صورت گرفت، چراکه در ایران به مانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه، درسی تخصصی، تحت عنوان نجوم وجود ندارد اما در کتاب های مختلف از جمله علوم تجربی، تعلیمات اجتماعی، فیزیک، زمین شناسی، جغرافیا و... مطالبی گوناگونی از آن مطرح شده است و آشنا نبودن معلمان با این مفاهیم اساسی، که در نگرش دانش آموز نسبت به جهان هستی و طبیعت اثرگذار است، ذهن کنجکاو دانش آموز را بی پاسخ می¬گذارد.
برگزاری کارگاه های آموزشی در تمام شهرتان/ منطقه های استان و تشکیل 18 انجمن نجوم، برگزاری منظم دوره های آموزش نجوم ویژه معلمان از سال 93 که به صورت دوماه یکبار برگزاری می شود، برگزاری جشنواره نجوم- طبیعت کاوشگران آسمان که در آن دانش آموزان با مبانی دنیای نجوم و اصول حضور در طبیعت آشنا می گردند،
از جمله مهم ترین برنامه هایی بود که با مشاهده اثر بخش بودن آن ها و انتخاب رصدخانه مهر و اتحادیه نجوم استان بوشهر به عنوان برترین نهاد ترویج علم ایران در سال 1394/2015 وزارت آموزش و پرورش را بر لزوم وجود انجمن های نجوم و دوره های ضمن خدمت ستاره شناسی در مقاطع مختلف تحصیلی متقاعد نمود.

گروهی از معلمان در جنوب ایران، در استان بوشهر تصمیم به ایجاد فعالیتی جدید می گیرند که پیش از آن وجود نداشته است و با همراهی یکدیگر ساختاری را تعریف می کنند و بدون دریافت مزایای معمول به فعالیت و به ترویج علم می پردازند.
بی شک این فعالیت های پیوسته در استان که از پشتوانه ای بیش از 15 سال فعالیت مداوم برخوردار است آغازگر مسیری جدید در آموزش و پرروش ایران خواهد بود و تشکیل انجمن های نجوم معلمان توسط معلمان هم استانی، را باید به عنوان نقطه ای عطف در آموزش و پرورش ایران در نظر گرفت. اثربخش بودن، گستردگی، کارگروهی، اصالت، برنامه ریزی کلان و انگیزه از جمله ویژگی های بارز این انجمن است که موجب شد، حتی پیش از تاسیس رسمی، فعالیت های خود را آغاز کند.
این انجمن ضمن ساختار شکنی نگاه از بالا به پایین و به انتظار دستورالعمل ها از وزارت و نهادهای بالادستی بودن، اقدام به تعریف ساختار و اجرایی نمودن آن کرد که در نوع خود تحولی در ایجاد تغییرات ساختاری لازم در آموزش و پرورش است. انجمن نجوم معلمان نشان داد، که لزوم تعریف یک ساختار و تصویب آن به منزله ی پایان کار نیست، بلکه باید حتی پیش از تصویب، زیر ساخت ها و مقدمات لازم، نیروی انسانی که مهمترین مولفه ی پایداری محسوب می شود را ایجاد کرد و در کنار آن، ساختار، خود را اصلاح می کند و لزوم ایجاد آن احساس می شود. در این مرحله است که نهاد مربوطه ضرورت آن را در می یابد.

بی شک ادامه ی این فعالیت ها در کنار همراهی وزارت آموزش و پروش و اداره کل آموزش و پرورش استان، نیازمند همراهی و همیاری سایر نهادها نیز هست تا این الگوی موفق در سایر نقاط استان و کشور نیز اجرا گردد.
با توجه به باور عمیق رصدخانه مهر و انجمن های نجوم شهرستان/ منطقه ی سراسر استان مبنی بر اثر بخش بودن انجمن های نجوم، استان بوشهر از 1 تا 3 دی ماه، میزبان نخستین دوره ی متمرکز کشوری ستاره شناسی خواهد بود، تا به صورت مستقیم تجارب حاصل از سال ها فعالیت در استان بوشهر، به سایر استان های کشور نیز منتقل و فعالیت های نجومی به صورت هدفمند و ساختار یافته در کل کشور آغاز شود. فعالیتی که می تواند در راستای حقیقی تحول بنیادین آموزش و پرورش باشد.

اسانامه انجمن

تمام حقوق این سایت متعلق به انجمن رصد خانه بوشهر می باشد.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.