پر بیننده ترین ها

گذر سه سیارک از کنار زمین در فاصله دو روز
سیارک ۲۰۱۴DX110 در نخستین دقایق بامداد پنجشنبه پانزدهم اسفند بدون ایجاد خطر خاصی، از محلی نزدیک‌تر از فاصله ماه به زمین عبور کرد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پهنای این سیارک که ماه گذشته شناسایی شد، بین ۱۳ تا ۳۹ متر معادل سه اتوبوس دو طبقه و سرعت حرکت آن بالغ بر ۱۴٫۸۵ کیلومتر در ثانیه تخمین زده می‌شود.

سیارک ۲۰۱۴DX110 روز چهارشنبه پنجم مارس در ساعت ۲۱:۰۷ به وقت گرینویچ (۰۰:۳۷ بامداد پنج‌شنبه به وقت تهران) از فاصله ۳۵۰ هزار کیلومتری زمین عبور کرد که ۰٫۹ فاصله زمین تا ماه است.

این سیارک از کلاس سیارک‌های آپولو (Apollo) محسوب می‌شود که محور نیمه اصلی مداری آنها بزرگتر از زمین است.

تاکنون بیش از ۲۴۰ سیارک از کلاس آپولو شناسایی شده‌اند؛ در صورت برخورد احتمالی یکی از این سیارک‌ها با زمین، ‌دهانه برخوردی ۱۰ تا ۲۰ برابر بزرگتر از پهنای سیارک ایجاد خواهد شد.

سیارک ۲۰۱۴EF به پهنای ۴ تا ۹ متر نیز ساعت ۰۳:۰۰ بامداد پنج‌شنبه ششم مارس (۰۶:۳۰ پنج‌شنبه ۱۵ اسفند به وقت تهران) از فاصله ۱۶۹ هزار کیلومتری زمین عبور کرد.

سیارک هشت متری ۲۰۱۴EC نیز روز پنج‌شنبه ششم مارس در ساعت ۲۱:۲۱ به وقت گرینویچ (۰۰:۵۱ بامداد جمعه ۱۶ اسفند به وقت تهران) از فاصله ۶۱ هزار کیلومتری زمین عبور کرد.

«پاول کوداسی» از محققان ارشد برنامه اجرام نزدیک به زمین در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا تأکید کرد: گذر سیارک ۲۰۱۴EC از این فاصله بسیار نزدیک یک رویداد غیرعادی محسوب نمی‌شود و اجرامی در این ابعاد در طول سال بارها از کنار زمین عبور می‌کنند.

به گفته «کوداسی»، این گذر از یک منظر ویژه محسوب می‌شود، چراکه زمین در فاصله دو روز شاهد گذر سه سیارک در فاصله‌های کمتر از فاصله زمین تا ماه – ۳۸۵ هزار کیلومتر – بود.

sq-sample33
کارگاه رویت هلال ماه رمضان
ادامه
sq-sample33
در جستجوی آسمان همراه با نمایندگان سازمان ستاره شناسان بدون مرز
ادامه
sq-sample33
روز جهانی نجوم 1398
ادامه
sq-sample33
صد و ششمین باشگاه ماهیانه نجوم
ادامه

نظراتتمام حقوق این سایت متعلق به انجمن رصد خانه بوشهر می باشد.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.