پر بیننده ترین ها

گذر سه سیارک از کنار زمین در فاصله دو روز
سیارک ۲۰۱۴DX110 در نخستین دقایق بامداد پنجشنبه پانزدهم اسفند بدون ایجاد خطر خاصی، از محلی نزدیک‌تر از فاصله ماه به زمین عبور کرد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، پهنای این سیارک که ماه گذشته شناسایی شد، بین ۱۳ تا ۳۹ متر معادل سه اتوبوس دو طبقه و سرعت حرکت آن بالغ بر ۱۴٫۸۵ کیلومتر در ثانیه تخمین زده می‌شود.

سیارک ۲۰۱۴DX110 روز چهارشنبه پنجم مارس در ساعت ۲۱:۰۷ به وقت گرینویچ (۰۰:۳۷ بامداد پنج‌شنبه به وقت تهران) از فاصله ۳۵۰ هزار کیلومتری زمین عبور کرد که ۰٫۹ فاصله زمین تا ماه است.

این سیارک از کلاس سیارک‌های آپولو (Apollo) محسوب می‌شود که محور نیمه اصلی مداری آنها بزرگتر از زمین است.

تاکنون بیش از ۲۴۰ سیارک از کلاس آپولو شناسایی شده‌اند؛ در صورت برخورد احتمالی یکی از این سیارک‌ها با زمین، ‌دهانه برخوردی ۱۰ تا ۲۰ برابر بزرگتر از پهنای سیارک ایجاد خواهد شد.

سیارک ۲۰۱۴EF به پهنای ۴ تا ۹ متر نیز ساعت ۰۳:۰۰ بامداد پنج‌شنبه ششم مارس (۰۶:۳۰ پنج‌شنبه ۱۵ اسفند به وقت تهران) از فاصله ۱۶۹ هزار کیلومتری زمین عبور کرد.

سیارک هشت متری ۲۰۱۴EC نیز روز پنج‌شنبه ششم مارس در ساعت ۲۱:۲۱ به وقت گرینویچ (۰۰:۵۱ بامداد جمعه ۱۶ اسفند به وقت تهران) از فاصله ۶۱ هزار کیلومتری زمین عبور کرد.

«پاول کوداسی» از محققان ارشد برنامه اجرام نزدیک به زمین در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا تأکید کرد: گذر سیارک ۲۰۱۴EC از این فاصله بسیار نزدیک یک رویداد غیرعادی محسوب نمی‌شود و اجرامی در این ابعاد در طول سال بارها از کنار زمین عبور می‌کنند.

به گفته «کوداسی»، این گذر از یک منظر ویژه محسوب می‌شود، چراکه زمین در فاصله دو روز شاهد گذر سه سیارک در فاصله‌های کمتر از فاصله زمین تا ماه – ۳۸۵ هزار کیلومتر – بود.

sq-sample33
کارگاه g_projector  در خانه ی نجوم برگزار شد.
ادامه
sq-sample33
ویژه برنامه کودکان در خانه نجوم برگزار شد
ادامه
sq-sample33
کاوشگران آسمان این بار در شیراز
ادامه
sq-sample33
گزارش تصویری صدوهشتمین باشکاه نجوم به همراه ماه گرفتگی
ادامه

نظراتتمام حقوق این سایت متعلق به انجمن رصد خانه بوشهر می باشد.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.