پر بیننده ترین ها

اطلاعیه ثبت نام مسابقه فرود اضطراری
پرواز و سفر به دوردست ها همواره بزرگترین رویایی بوده که انسان در آرزوی آن به سر می برده است. از زمانی که اولین موشک ها و تجهیزات فضایی ساخته شدند و امثال یوری گاگارین را به خارج از جو و امثال نیل آرمسترانگ را به سطح ماه رساندند همواره چالش فرود صحیح و سالم موشک و فضاپیما از مهمترین دغدغه های سازندگان آنها بوده است.

 و اکنون مسابقه فرود اضطراری یک چالش هیجان انگیز برای دانش اموزان است که امسال برای اولین دوره در ۲۱ آبان ماه ۹۷ با همکاری دانشگاه خلیج فارس بوشهر در محل دانشکده نفت دانشگاه برگزار میشود.
این مسابقه در قالب گروه های ۵ نفره از دانش اموزان مقاطع تحصیلی چهارم تا دوازدهم سراسر استان به صورت کار گروهی اجرا میشود و دانش اموزان که از قبل امادگی ساخت موشک را دارند،در حضور تیم داوری موشک و چتر نجات خود را میسازند.
سپس تمامی موشک ها به تیم داوری تحویل داده شده و به نوبت از پشت بام دانشکده نفت پرتاب شده و گروه داوری به نحوه فرود،عملکرد چتر،فرود در محوطه علامتگذاری شده،کار گروهی و همکاری درساخت موشک و... امتیاز داده و گروه هایی که بالاترین مجموع امتیاز را داشته باشند در گروه های اول تا سوم جای میگیرند.
زمان ثبت نام مسابقه از 5 الی 23 آذر ماه به صورت گروهی  میباشد.

از موارد مهم برگزاری جشنواره استفاده از مواد مورد نیاز بازیافتی و دورریختنی مانند
 بطری های پلاستیکی ، کارتون ، مقوا یا سفره و... در ساخت موشک ها میباشد.
که تمامی این وسایل را دانش اموزان با طراحی قبلی موشک خود روز مسابقه به همراه میاورند.
 گروه های شرکت کننده می توانند تصاویر و ویدیوهایی از نحوه ساخت و آزمون و خطای سازه های خود پیش از مسابقه را به آدرس اینستاگرام رصدخانه مهر به آدرس @astrobushehr ارسال نمایند. و بهترین تصاویر و ویدیوها توسط مخاطبان صفحه انتخاب شده و امتیاز این بخش برای شما نسبت به آراء کسب شده محاسبه می شود.

جوایز:
1.    تیم اول : لوح تقدیر و کارت هدیه نقدی به مبلغ 400000 تومان
2.    تیم دوم : لوح تقدیر و کارت هدیه نقدی به مبلغ 300000 تومان
3.    تیم سوم : لوح تقدیر و کارت هدیه نقدی به مبلغ 200000 تومان
•    همچنین اعضای هر سه گروه برنده می توانند به صورت رایگان در جشنواره نجوم – طبیعت کاوشگران آسمان که اسفندماه 97 برگزار خواهد شد شرکت کنند.

 

شرایط مسابقه :

 1. مقطع سنی : متوسطه اول
 2. تعداد اعضای هر گروه : 3 تا 5 نفر
 3. تعداد سازه قابل پذیرش از هر گروه : یک عدد
 4. مواد مورد استفاده در ساخت سازه :مواد پلاستیکی و دور ریختنی ( موادی مانند بطری های پلاستیکی ، کارتون ، مقوه یا سفره و...)
 5. هر گروه موظف است تمام وسایل و ابزار لازم برای ساخت سازه خود را به همراه داشته باشد و در صورت کمبود به عهده خود گروه می باشد.
 6. برای ساخت سازه ها 2 ساعت زمان در نظر گرفته شده است و بعد از اتمام زمان سازه های گروه ها توسط هیئت برگزاری مسابقه تحویل گرفته می شود و 10 دقیقه پیش از نوبت هر گروه سازه به آنها تحویل داده می شود.
 7. هر گروه می تواند در زمان مقرر ساخت سازه هر تعداد که خواست به صورت آزمایشی از محل پرتاب سازه خود را بیازماید.
 8.  چتر نجات حتما باید توسط گروه در زمان مشخص شده ساخته شود و استفاده از چترهای آماده مجاز نیست.

 

امتیازبندی

شاید قوانین پیچیده به نظر بیاید، اما واقعا ساده هستند. معیارهای ما آراء دیگران به سازه شما، دقت در پرتاب، سرعت فرود ، خلاقیت ، کار گروهی و نحوه فرود سازه ی شماست. و با توجه به معیارهای مشخص شده، رتبه بندی میشوید. اما نحوه اعمال امتیاز:

 1. امتیاز مجازی پیش از مسابقه (100امتیاز) : گروه های شرکت کننده می توانند تصاویر و ویدیوهایی از نحوه ساخت و آزمون و خطای سازه های خود پیش از مسابقه را به آدرس اینستاگرام رصدخانه مهر به آدرس @astrobushehr ارسال نمایند. و بهترین تصاویر و ویدیوها توسط مخاطبان صفحه انتخاب شده و امتیاز این بخش برای شما نسبت به آراء کسب شده محاسبه می شود.
 2. دقت فرود(200 امتیاز) : برای امتیاز بندی دقت فرود در محل فرود صفحه ای مانند سیبل برای امتیازبندی قرار امتیاز (50) را دارد و در صورتی که سازه شما در خارج از محدوده فرود آید امتیازی به شما تعلق نمیگیرد.
 3. سرعت فرود (200 امتیاز) : طبیعتا هرچه موشک شما با سرعت کمتری فرود بیاید امتیاز بیشتری به شما تعلق می گیرد. کم سرعت ترین سازه (ملزم به اینکه در محدوده مشخص شده فرود بیاید ) بیشترین امتیاز و سریعترین سازه هیچ امتیازی نمی گیرد و مابقی امتیازی بین این دو خواهند گرفت.
 4. خلاقیت (200 امتیاز) : این معیار به نظر هیئت داوران بستگی دارد. هر داور می تواند به سازه با توجه به شکل موشک و چتر نجات آن از 0 تا 200 امتیاز دهد و در نهایت میانگین آن محاسبه خواهد شد. ( هر گروه 2 دقیقه فرصت دارد سازه خود را برای هیئت داوران شرح دهد و از آن دفاع کند)
 5. کار گروهی (200 امتیاز) : این معیار نیز به مانند خلاقیت به نظر هیئت داوران بستگی دارد. نحوه عملکرد گروه شما در حین ساخت سازه و اجرای مسابقه از نزدیک توسط هیئت داوران بررسی می شود و در نهایت هر کدام امتیازی از 0 تا 100 به کار گروهی شما می دهد که میانگین آن برای گروه شما لحاظ می شود.
 6. امتیاز فرود صحیح موشک (100 امتیاز ) : به طور کلی نحوه به زمین نشستن موشک شما بسیار مهم است. موشک شما حتما باید به صورت عمودی و روی پایه های خود فرود بیاید. اگر موشک روی پهلو بنشیند یا شکلی غیر از حالت درست در حین نشستن داشته باشد امتیازی به آن تعلق نمی گیرد. امتیاز این بخش یک حالت بیشتر ندارد . یا 100 امتیاز کامل فرود درست یا 0 امتیاز فرود نادرست.

 

امتیازبندی نهایی :

امتیاز کل = امتیاز آراء + امتیاز دقت + امتیاز سرعت + امتیاز خلاقیت + امتیاز کار گروهی + امتیاز فرود

(در مجموع 1000 امتیاز )

 

شانس مجدد :

اگر گروهی بعد از فرود اول در صورت ناموفق بودن قصد داشته باشد شانس خود را مجددا بیازماید با توجه به شرایط زیر این فرصت برای آنها مهیا می شود :

 1. در صورت نیاز به ترمیم سازه 15 دقیقه زمان برای این کار به آنها اختصاص داده می شود.
 2. امتیازهای هر بخش از ابتدا محاسبه خواهد شد و در پایان 200 امتیاز از آنها کسر خواهد شد.

 

امتیاز بندی پس از شانس مجدد = 200 امتیاز – امتیاز کل

شرایط ثبت نام:

هزینه ثبت نام برای هر نفر 10000 تومان می باشد.

برای ثبت نام ابتدا فرم مربوط به ثبت نام در مسابقه را از لینک زیر دانلود کنید

 

پس پر کردن فرم مربوطه با توجه به شرایط مسابقه فرم ثبت نام نهایی خود را به همراه فیش واریز مبلغ ثبت نام اعضای گروه را به آدر ایمیل foroodezterari@gmail.com ارسال نمایید.

 

* برای کسب اطلاعات بیشتر و در صورت هر گونه سوال یا ایمیل مسابقه به آدرس foroodezterari@gmail.com با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

07733333776

09179051126

09171735648

sq-sample33
ويژه برنامه ى پنجاهمين سالگرد فرود روى ماه
ادامه
sq-sample33
از شروع اردوهای رصدی در اهرم تا حرفه ای شدن 
ادامه
sq-sample33
دومین شب رصدی جشنواره کاوشگران آسمان در استان فارس
ادامه
sq-sample33
صدویازدهمین باشگاه ماهیانه نجوم برگزار میشود
ادامه

نظراتتمام حقوق این سایت متعلق به انجمن رصد خانه بوشهر می باشد.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.