پر بیننده ترین ها

اطلاعیه ثبت نام ششمین دوره جشنواره دانش آموزی نجوم- طبیعت کاوشگران آسمان
 

 

 

     

 

 

اطلاعیه ثبت نام ششمین دوره جشنواره نجوم-طبیعت کاوشگران آسمان زمستان 97

 

رصدخانه مهر و اتحادیه ی انجمن های نجوم استان بوشهر، برای ششمین سال پیاپی در قالب جشنواره نجوم- طبیعت کاوشگران آسمان میزبان جمع پرشور دانش آموزان علاقمند به آسمان خواهد بود. این جشنواره در سه بخش رقابتی آموزشی سطح 1 و 2 پذیرای کاوشگرانی خواهد بود که آسمان را آزمایشگاه خود یافته اند و در دل طبیعت به مشاهده آن می پردازند. اگر شما هم یکی از این افرادید، پس خود را برای یک تجربه ی متفاوت آماده کنید.

چه کسانی می توانند در جشنواره شرکت کنند؟

کلیه دانش آموزان مقاطع دوره ی دوم ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم می توانند در این جشنواره شرکت نمایند.

 

 


بخش های جشنواره
جشنواره در سه بخش رقابتی و آموزشی سطح 1 و 2 به صورت تئوری و عملی برگزار خواهد شد.

آموزشی سطح 1: اگر شما با آسمان آشنا نیستید، اما دوست دارید در این جشنواره شرکت کنید می توانید در بخش آموزشی سطح 1 ثبت نام کنید. در بخش آموزشی سطح 1 شما در کنار سرپرست های علمی، به رصد آسمان خواهید پرداخت و با صورت های فلکی، کار با تلسکوپ، اصول­اولیه دنیای نجوم و حضور در طبیعت آشنا می شوید.

آموزشی سطح 2:اگر شما تجربه شرکت در جشنوراه در سال های قبل را داشته و اطلاعات لازم را به خوبی فراگرفته اید میتوانید در سطح 2 بخش اموزشی ثبت نام کنید و اموزش های تکمیلی را ببینید.
رقابتی: اما اگر شما به خوبی با آسمان آشنا هستید، می توانید با انجام دادن پروژه هایی که در پیوست این اطلاعیه قرار داده شده است و کسب امادگی تئوری و عملی در بخش رقابتی حضور پیدا کنید.

 

 

 

اگر شما داوطلب شرکت در بخش رقابتی جشنواره کاوشگران ۹۷ هستید خود را برای چالشی هیجان انگیز و بسیار متفاوت اماده کنید.
شرکت کنندگان بخش رقابتی امسال نیز مانند سال های گذشته از چند هفته قبل از شرکت در جشنواره پروژه های تعریف شده روی سایت رصدخانه مهر را دریافت کرده و به صورت عملی و با تجربیات و اموخته های خود ان را تکمیل می کنند تا امتیاز بخش پروژه را برای برتری در این رقابت دریافت کنند با این تفاوت که امسال از تمامی بخش های انجام پروژه ها فیلم برداری و کلیپ کوتاهی بیت ۳ تا ۵ دقیقه با همکاری و مشارکت همه اعضای گروه اماده کنند و به نشانی اینستاگرام رصدخانه مهر به ادرس Astobushehr@ ارسال شود. این کلیپ ها ضمیمه پروژه شما خواهد بود و بخشی از امتیاز شما را شامل می شود.توجه داشته باشید که معیار خلاقیت مهم ترین بخش در ساخت کلیپ ها می باشد. خواهش ما از شما این است که پروژه ها را به صورت گروهی و براساس داده های واقعی حاصل از رصد خود بنویسید.
 
برنامه گروه های رقابتی در طول شب جشنواره چالش اصلی گروه هاست.
گروه های رقابتی امسال پس از پذیرش به کمپ اختصاصی بخش رقابتی رفته و در محیط مخصوص گروه خود مستقر شده و پس از اشنایی با تیم داوری که در تمام شب در کنار گروه های رقابتی هستند ،فایل استخراج اطلاعات خود و ابزار رصد را دریافت کرده و طبق فرم اطلاعات به رصد و تکمیل آن خواهند پرداخت.
بخش دیگری از ازمون گروه های رقابتی ازمون شفاهی گروه هاست که توسط تیم داوری برای سنجیدن سطح اطلاعات تئوری گروه در چندین بخش انجام میگیرد.
 در طول شب کارگاه جمعی اموزشی خاص گروه های رقابتی نیز جهت ارتقا سطوح علمی برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

شرکت کنندگان در بخش رقابتی باید با موارد زیر آشنایی داشته باشند:

مبانی مقدماتی نجوم ( شامل دانش پایه در زمینه پیدایش جهان هستی، منظومه شمسی و شکل گیری آن، سیارات، ستارگان، دنباله دارها، سیارک ها، قمرها و فضاپیماها)

شناخت صورت‌های فلکی، شناخت ستارگان مهم آسمان، سیارات و جایگاه آن ها

شناخت دقیق تلسکوپ و دوربین دوچشمی و توانایی استفاده از آن ها

نقشه خوانی  و کار با اطلس و شناخت  اجرام عمقی

شناخت کره آسمان، آشنایی با مختصات سمت-ارتفاع و بعد-میل (پیمایس آسمان)

رصد با ابزار، توانایی یافتن اجرام با کمک تلسکوپ

قدر سنجی ( با استفاده از دانستن قدر ستارگان در آسمان)

 

منابع مطالعاتی

 
برای اینکه بیشتر بدانید از کجا شروع کنید مباحث به صورت جزوات مدون روی سایت قرار داده شده است، جزوه مبانی نجوم شامل مفاهیم پایه ای و اساسی دنیای نجوم می باشد که هر منجمی باید با آن ها آشنا باشد. جزوه ی ساخت ابزار، شامل موارد آموزش عملی در جشنواره است. جهت آمادگی بیشتر، سعی کنید این ابزارها را در منزل ساخته و کار با آن ها را تمرین کنید. از کتاب ها و سایت های معتبر در این مسیر کمک بگیرید.

نکته: هر گروه رقابتی یک لپ تاپ در شب رقابت با خود به همراه داشته باشد.

 

 

 

نحوه ی برگزاری جشنواره در سطوح اموزشی 1 و 2:
جشنواره در قالب اردویی، در سه بخش کمپینگ، ساخت ابزار و آشنایی با آسمان خواهد بود.
کمپ
منجم ها شب های بسیاری را برای رصد آسمان در دل طبیعت سپری می کنند. پس شما هم که به جمع منجم ها پیوسته اید باید خود را برای این شب ها آماده کنید. یکی از مهم ترین نکات در شب های رصدی و برنامه های طبیعت گردی، نحوه
ی رفتار با طبیعت است. در جشنواره نجومی کاوشگران آسمان، شما اولین شب رصدی خود را در رصدخانه سپری خواهید کرد. پس نیاز هست هر گروه یک چادر مسافرتی با خود به همراه داشته باشد. یکی از بخش های جشنواره برپا کردن چادر و جمع کردن آن و کمپ زدن است، با توجه به طراحی صورت گرفته، به هرگروه محلی برای اسکان اختصاص داده خواهد شد، شما باید در محل در نظر گرفته شده چادر خود را برپا کنید. از سویی همان طور که گفته شد ما نباید به طبیعت آسیبی وارد کنیم، پس تا حد امکان سبز باید رفتار کرد. سعی کنید از وسایل یک بار مصرف استفاده نکنید، حتی برای سفره ی شام یا صبحانه خود از سفره های معمولی استفاده کنید. بهترین رفتار این است که زباله ای را تولید نکنیم و یا در صورت امکان کمترین میزان ممکن باشد.
ساخت ابزار
پس از بر پا کردن کمپ نوبت به ساخت ابزار و کارگاه آسمان می
¬رسد. شما در این بخش تعدادی ابزار نجومی را خواهید ساخت. برای آشنایی شما با این ابزارها، دستور ساخت و کار با آن ها در بخش دانلود قرار داده شده است. دستور کارها را دریافت کرده و سعی کنید طرز ساخت و شیوه کار با آن ها را یاد بگیرید. در روز جشنواره، همه ی گروه ها با هم در محل کمپ باید این ابزارها را بسازند. تعدادی دیگر از ابزارها در روز برنامه ساخته خواهند شد.


رصد آسمان
پس از غروب آفتاب و تاریک شدن آسمان، نوبت به بخش رصد می رسد تا شبی متفاوت
را در کنار هم تجربه کنیم.
نکته ی مهمی که وجود دارد این است که شمار زیادی از دانش آموزان ممکن است با آسمان و صورت
های فلکی کمتر آشنا باشند. برای حل این موضوع نقشه های مورد نیاز روی سایت قرار گرفته است. آن ها را دانلود کنید و شروع به پیدا کردن صور فلکی نمایید.
اگر احساس می کنید نیاز است قبل از حضور در جشنواره، بیشتر با آسمان آشنا شوید، رصدخانه مهر، آمادگی خود را برای حضور کلیه مدارس و گروه های نجومی اعلام می دارد. می توانید با هماهنگی مدارس و گروه های نجوم شهرستان خود از رصدخانه بازدید نمایید.

در تمامی بخش های فوق اطلاعات پایه به گروه اموزشی سطح 1 و اطلاعات تکمیلی به گروه های اموزشی سطح 2 خواد بود.

 

 


ثبت نام

تاریخ ثبت نام از      17/10/97 تا 18/11/97     می باشد.

این جشنواره در قالب گروه های ۵ نفره است و شما باید به صورت گروهی ثبت نام کنید.

هزینه ثبت نام بیست  هزارتومان به ازای هر نفر از شرکت کنندگان می باشد.

 

 

 

 


نحوه ی ثبت نام:
پس از دانلود و تکمیل فرم ثبت نام، هزینه را به شماره حساب رصدخانه مهر 4150187314004 به نام ذی حسابی آموزش و پرورش، رصدخانه مهر، نزد بانک ملی ایران واریز و سپس فرم را به همراه تصویر فیش واریزی به ایمیل liansky.kavoshgaran@gmail.com ارسال نمایید. ۷۲ ساعت پس از ارسال ایمیل، تاییدیه پرداخت و ثبت نام به شما ارسال خواهد شد.

.

 

نکته ی بسیار مهم: حداکثر تا 72 ساعت پس از ارسال ایمیل، تاییدیه پرداخت و ثبت نام به شما ارسال خواهد شد. در صورت دریافت این ایمیل ثبت نام شما کامل خواهد بود.

در صورتی که پس از گذشت این مدت زمان، ایمیلی دریافت نشد، لطفا با مسئول ثبت نام تماس بگیرید.

حتما تصویر فیش واریزی را به فرم ثبت نام پیوست کنید.

 

 

نکته مهم: عنوان ایمیل به صورت زیر پر شود:

آموزشی/ رقابتی،شهرستان، جنسیت، نام دبیر نجوم

مثال: رقابتی، شبانکاره، دختر، آقای لشکری
 

دانلود فرم ثبت نام

 

 

 

 

 


 

 

زمان ارسال آثار بخش رقابتی:
کلیه گروه های شرکت کننده در بخش رقابتی، یک هفته پیش از حضور در جشنواره پروژه های خود را به دبیر نجوم شهرستان/ منطقه تحویل دهند.
از کلیه دبیران محترم تقاضا می شود، آثار دانش آموزان را در روز جشنواره به واحد پذیریش تحویل دهند.


محل برگزاری جشنواره :

رصد خانه مهر بوشهر واقع در ( جاده چغادک-عالی شهر کیلومتر ۴ ، روستای گورک سادات ) می باشد.

زمان برگزاری جشنواره:
زمان برگزاری جشنواره از هفته آخر بهمن ماه تا نیمه ی اسفند ماه خواهد بود. با توجه به برگزاری جشنواره در مقاطع مختلف و شرایط آب و هوایی، زمان دقیق پذیرش هر کدام از تیم ها در اطلاعیه بعدی که در نیمه دوم بهمن ماه منتشر می شود، اعلام می گردد. وسایل لازم و سایر نکات دیگر در اطلاعیه بهمن ماه اعلام خواهد شد.

 

 

بخش ویژه:

ممکن است تعدادی از شما به ساخت ابزارها و وسایل مختلف نجومی علاقمند باشید، از گردونه آسمان گرفته تا ساعت آفتابی و تلسکوپ و... .

در بخش ویژه امسال، نمایشگاهی از دست ساخته های شما برپا خواهد شد، گروه های علاقمند می توانند ابزارهای خود را در روز جشنواره با خود به همراه بیارورند.

 

 

 


نکات مهم:
هر گروه شام و صبحانه خود را به همراه داشته باشد. از آوردن غذاهایی که نیاز به گرم کردن یا پختن دارد، خودداری کنید. یکی از موارد امتیاز دهی، نوع غذا می باشد، سعی کنید غذاها و نوشیدنی های سالم به همراه داشته باشید.

 

اعلام نتایج:

دربخش آموزشی، داوران در طول کل برنامه، گروه ها را بررسی می کنند و در نهایت، هر روز صبح در برنامه اختتامیه یک گروه به عنوان گروه برتر اعلام خواهد شد.

با توجه به گستردگی بخش رقابتی، پس از پایان کامل جشنواره و بررسی پروژه ها، نتایج در فروردین سال بعد اعلام و از برگزیدگان در اردیبهشت ماه تقدیر خواهد شد.

 


 

 

 

 

شماره تماس پشتیبانی اجرایی:

۰۹۱۷۹۰۵۱۱۲۶ خانم هاشمی نسب

شماره تماس مسئول ثبت نام:

09338104830 خانم جمالی

۳۳۳۳۳۷۷۶ دفتر رصدخانه مهر

 


فایل های مورد نیاز جهت دانلود :

بخش رقابتی

 

پروژه های بخش رقابتی متوسطه

اطلس متوسطه

فهرست مسیه متوسطه

فهرست اجرام عمقی متوسطه

راهنمای استلاریوم

نرم افزار استلاریوم

پروژه های ابتدایی

 

جزوه مبانی نجوم

جزوه ساخت ابزار

ماه

moon

نقشه ماه

 

 

.

 

sq-sample33
کاوشگران آسمان این بار در شیراز
ادامه
sq-sample33
گزارش تصویری صدوهشتمین باشکاه نجوم به همراه ماه گرفتگی
ادامه
sq-sample33
از شروع اردوهای رصدی در اهرم تا حرفه ای شدن 
ادامه
sq-sample33
گزارش تصویری صدوهشتمین باشکاه نجوم به همراه ماه گرفتگی
ادامه

نظراتتمام حقوق این سایت متعلق به انجمن رصد خانه بوشهر می باشد.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.