پر بیننده ترین ها

گزارش جامع برگزاری نخستین دوره بین‌المللی ستاره‌شناسی در بوشهر

گزارش جامع برگزاری نخستین دوره بین‌المللی ستاره‌شناسی در بوشهر

روزهای ۱۸ تا ۲۱ اسفندماه، شهر بوشهر میزبان نخستین کارگاه شبکه جهانی آموزش نجوم NASE وابسته به اتحادیه بین المللی ستاره‌شناسی IAU بود.
این کارگاه ۴ روزه که در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار گردید، نخستین دوره‌ای است که از سوی این مؤسسه بین‌المللی در ایران و در خاورمیانه برگزار گردیده‌است. درحالی‌که انجمن نجوم رصدخانه مهر بوشهر در پانزدهمین سال فعالیت علمی خود، با برگزاری ششمین جشنواره بزرگ دانش‌آموزی کاوشگران آسمان با حضور بیش از ۱۳۰۰ دانش‌آموز علاقه‌مند به ستاره‌شناسی از سراسر استان بوشهر از یکم تا ۱۶ اسفند، ماه پرکار و شلوغی را سپری می‌کرد، با تلاش و پیگیری اعضا و مدیریت انجمن و اتحادیه نجوم معلمان ایران، موفق شد میزبان NASE برای برگزاری نخستین دوره آموزشی ستاره‌شناسی در ایران باشد و بار دیگر پیشگامی خود را در ترویج علم در کشور به نمایش در آورد.

با ورود خانم‌ها دکتر رزا رز و دکتر کورینا توما، مدرسان اسپانیولی و رومانیایی اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی به بوشهر، کارگاه ۴ روزه NASE با سخنرانی آقای حسن باغبانی، مدیر انجمن نجوم رصدخانه مهر بوشهر و رییس اتحادیه ستاره‌شناسی معلمان کشور، در صبح ۱۸ اسفندماه در آمفی‌تئاتر دانشکده مهندسی دانشگاه خلیج فارس آغاز شد. وی ضمن خیر مقدم به حدود ۶۰ شرکت‌کننده دوره -که شامل تعدادی از فعالان نجوم سراسر کشور و جمعی از دانشجویان، معلمان و دبیران آموزش و پرورش بودند- با اشاره به اینکه IAU مرجع ساماندهی فعالیت‌های مرتبط با ستاره‌شناسی در جهان بوده و NASE شاخه آموزشی این اتحادیه، شبکه‌ای است که معلمان و مدرسان نجوم در سراسر جهان را برای ورود ستاره‌شناسی به آموزش مدارس پرورش می‌دهد، و این نخستین بار است که مدرسان NASE وارد ایران شده‌اند، خرسندی خود را از اینکه استان کوچک بوشهر می‌تواند قطب آموزش ستاره‌شناسی کشور باشد، بیان داشت.

وی افزود که در پایان این دوره، ما بخشی از NASE و نماینده آنها در ایران خواهیم شد و متعهد خواهیم بود که با کمک به انتقال این آموخته ها در سراسر کشور، درگسترش دانش ستاره شناسی سهیم باشیم. 

درادامه دکتر رزا رز، رییس موسسه NASE هدف اصلی این موسسه را آموزش معلمان و مدرسان نجوم در سراسر جهان دانست. وی با بیان این مشکل بزرگ که در اکثر کشورها، درسی به نام نجوم در مدارس وجود ندارد، رسالت خود را کمک به گسترش این دانش عنوان کرد. دکتر رزا ساختن گروههای کوچک محلی بومی برای آموزش صحیح و فراگیر نجوم را از اهداف اصلی این موسسه بیان داشت و اشاره  کرد که موسسه NASE به عنوان شاخه ای از اتحادیه بین‌المللی IAU از سال 2008 با تنظیم سند راهنمای ده ساله 2010-2020 فعالیتهای آموزشی نجومی خود را با برگزاری دوره‌های متعدد در کشورهای مختلف نظیر اکوادور، کلمبیا، نیکاراگوا، آرژانتین، پاراگوئه، بولیوی، برزیل، چین، گواتمالا، هندوراس، مکزیک، رومانی، تونس، شیلی، پاناما، ایندونزی، پرو، اسپانیا، السالوادور (مجموعاً تاکنون131دوره) پیگیری کرده و دوره حاضر 132مین دوره بین المللی موسسه NASEاست که برای نخستین بار در ایران و خاورمیانه برگزار می‌گردد. 
وی با اشاره به اینکه این موسسه کتابی به نام «چهارده قدم برای شناخت جهان» تهیه کرده که در هر کشوری این دوره برگزار شده، کتاب به زبان رسمی آن کشور ترجمه شده و در وب سایت قرار گرفته است، ابراز امیدواری کرد که با ترجمه این کتاب به فارسی توسط دوستان ایرانی ما، بتوانیم شاهد گسترش این دانش در  ایران و دیگر کشورهای فارسی‌زبان نیز باشیم.

در ادامه نیز دکتر  کرینا توما، دیگر مدرس رسمی موسسه NASE، کنفرانس خود با عنوان تکامل ستاره‌ای :تولد، زندگی و مرگ ستاره، را ارائه داد. وی که خود دکترای فیزیک از رومانی و دارای سابقه فعالیت در مرکز پرتاب موشک سازمان فضایی اروپا بود، ورودش به NASEرا در راستای تحقق رویای قدیمی خود در ادغام فیزیک و نجوم عنوان کرد و بیان داشت که ستاره شناسی جهان بینی شما را تغییر خواهد داد. در ادامه، تعیین فاصله ستارگان، اختلاف منظر، قدر و دمای ستاره، ستاره های متغیر و دوگانه، ساختار خورشید، عمر ستاره و چرخه‌های متفاوت زندگی برای ستارگان خورشیدمانند و ستارگان پرجرم، فرازهایی از محورهای مختلف صحبت‌های دکتر توما در کنفرانس خود بود.

پس از سخنرانی‌های اولیه، با انتقال شرکت‌کنندگان به ساختمان کلاس‌های پردیس بین‌الملل و تفکیک ایشان به دو گروه A و B، دوره‌های کارگاهی که در واقع اجرای همان ۱۴ قدم مطرح‌شده در کتاب مؤسسه NASE (شامل ۱۰ کارگاه و چند بخش جنبی دیگر) آغاز گردید که در برگزاری این کارگاه‌ها -که شیوه‌های نوین و کاربردی برای آموزش مفاهیم ستاره‌شناسی به دانش‌آموزان را نشان می‌داد- با همکاری تعدادی از فعالان و مدرسان نجوم در استان بوشهر، آقایان باغبانی، خضری، لشکری، بحرینی، رکنی، محمدی، نعیم، محبی و بانوان هاشمی‌نسب، جمالی و جعفری، همکاری اجرایی داشتند. مختصات محلی و ساعت آفتابی، درک انبساط جهان، فازهای ماه، خورشیدگرفتگی و ماهگرفتگی، طیف‌ها و لکه‌های خورشید، زندگی ستارگان و کیف منجم جوان: لوازم یک شب رصدی، برخی از کارگاه‌های عملی ارائه‌شده توسط ایشان بود.

پایان‌بخش روز نخست دوره، رصد میدانی صور فلکی در پارک لیان بوشهر بود و در پایان روز سوم نیز شرکت‌کنندگان در رصدخانه مهر بوشهر (تأسیس ۱۳۸۴) حاضر شده و به رصد علمی آسمان پرداختند.
رصد ماه، خوشه پروین، کهکشان آندرومدا و سحابی جبار از قسمت‌های جذاب شب رصدی در رصدخانه بود. همچنین شرکت‌کنندگان با حضور در آسمان‌نمای دیجیتال رصدخانه، لحظاتی را مهمان دنیای ستارگان بودند.

نخستین دوره بین‌المللی ستاره‌شناسی NASE در ایران، بعد از ظهر سه‌شنبه ۲۱ اسفندماه، با برگزاری آخرین کارگاه‌ها و سخنرانی دکتر رزا، رییس مؤسسه در مراسم اختتامیه -که شامل دعوت وی از تمامی شرکت‌کنندگان برای ادامه همکاری با این مؤسسه و ارسال تصاویر و گزارش فعالیت‌های خود به سایت NASE بود- با اهدای گواهینامه‌ رسمی اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی IAU به پایان رسید. مهندس دالکی، پدر نجوم آماتوری ایران، میهمان سرزده مراسم اختتامیه بود که با ورود خود به سالن، همه حاضران را غافلگیر کرد. وی در صحبت کوتاهی که داشت، باربیان خرسندی خود از قرارگرفتن در جمع جوانان علاقه‌مند به نجوم، این حضور را مایه دلگرمی برای آینده آموزش ستاره‌شناسی در کشور دانست.
شایان ذکر است در پایان این دوره ۴ روزه، ۱۰ نفر از فعالان نجوم استان بوشهر، که در برگزاری کارگاه‌های آموزشی با دکتر رزا و دکتر توما همکاری اجرایی داشتند، مدرک رسمی مدرسی NASE را دریافت کردند.

تهیه گزارش: احمد جمعه پور

     
 
 
 
 
 
 

sq-sample33
تیم رصدخانه مهر فعال در پروژه apto
ادامه
sq-sample33
برگزاری شب رصدی
ادامه
sq-sample33
نهمین کارگاه اختفا و گرفت به میزبانی شهر چاناکاله در کشور  ترکیه برگزار شد.
ادامه
sq-sample33
سینما نجومی توسط انجمن نجوم بوشهر برگزار شد
ادامه

نظراتتمام حقوق این سایت متعلق به انجمن رصد خانه بوشهر می باشد.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.