پر بیننده ترین ها

نشست علمی با سفیر ستاره‌شناسان بدون مرز در رصدخانه مهر بوشهر

نشست علمی با سفیر ستاره‌شناسان بدون مرز در رصدخانه مهر بوشهر

 

رصدخانه مهر و انجمن نجوم بوشهر، پنج‌شنبه گذشته 22 فروردین‌ماه میزبان یوهانس استیوبلر، سفیر انجمن بین‌المللی ستاره‌شناسان بدون مرز و مدیر AWB در اتریش بود.

هرساله، 15 می تا 15 آپریل در سراسر جهان به عنوان ماه نجوم شناخته می‌شود و مجموعه‌ای از برنامه‌های علمی در کشورهای مختلف بدین منظور تدارک دیده می‌شود.

این برنامه در ساعت 18:30 آغاز و با توجه به استقبال علاقمندان تا ساعت 22 ادامه داشت.
در ابتدا، اقای خضری از فعالین انجمن نجوم و مدرس اتحادیه بین‌المللی NASE، طی سخنانی به معرفی انجمن ستاره‌شناسان بدون مرز و گستره فعالیت‌های علمی ایشان برای حاضرین در نشست پرداخته و سپس از یوهانس استیوبلر جهت ایراد سخنرانی دعوت کرد.
یوهانس ابتدا ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران، خوشحالی خود از حضور در بوشهر و رصدخانه مهر را اعلام نموده و سپس سخنان خود را در سه بخش ارائه کرد. 
بخش نخست به معرفی اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی، بخش دوم، معرفی ماه نجوم و بخش سوم به مرور فعالیت‌های ده‌ساله خود در انجمن ستاره‌شناسان بدون مرز و به عنوان سفیر انجمن و قوانین کپلر اختصاص یافت.
وی که به اتفاق همسر خود در این مشست حضور یافته بود همچنین یادآور شد که در شهری به دنیا آمده است که پوهانس کپلر، رصدگر شهیر، در آن زندگی کرده و قوانین سه‌گانه معروف را ارائه کرده‌است.
ایشان در نهایت به رسم یادبود تکه‌هایی از یک شهاب‌سنگ را به انجمن نجوم رصدخانه مهر بوشهر اهدا کرد.

پس از پایان این سخنرانی که تا حدود 8 شب به طول انجامید، خانم هاشمی نسب، دبیر انجمن نجوم بوشهر، ضمن سپاسگزاری از حضور شهروندان، به ارائه گزارش کوتاهی از سفر مدیر انجمن جناب باغبانی، که هم‌اکنون در ریو-برزیل به سر می برند، پرداخت. حسن باغبانی، مدیر انجمن نجوم معلمان ایران، در کنگره بین‌المللی نجوم و فضانوردی که با همکاری اتحادیه بین‌المللی ستاره‌شناسی IAU وانجمن ستاره‌شناسان بدون مرز در ۲۲-۲۴ فروردین به میزبانی برزیل برگزار گردید، در جهت ارائه دستاوردهای انجمن ستاره‌شناسی معلمان ایران ITAU به ایراد سخنرانی پرداخت.
پی از توضیحات هاشمی‌نسب، جلسه پرسش و پاسخ برقرار شد و پس از آن نیز شرکت‌کنندگان در گنبد رصدخانه مهر -که مجهز به یک تلسکوپ اشمیت کاسگرین ۱۶ اینچ است- به رصد آسمان شب پرداختند.


     

sq-sample33
 آیین افتتاح خانه نجوم
ادامه
sq-sample33
سینما نجومی توسط انجمن نجوم بوشهر برگزار شد
ادامه
sq-sample33
کارگاه شناخت ماه در بوشهر برگزار شد
ادامه
sq-sample33
بهارانه با خیام
ادامه

نظراتتمام حقوق این سایت متعلق به انجمن رصد خانه بوشهر می باشد.

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.