رویدادنجوم

خورشید گرفتگی سال

Share this article

روز یکشنبه ۱۲ آبان ماه پدیده خورشید گرفتگی هیبریدی (دوگانه) صورت گرفت به این صورت که در بخشی از مسیر ماه نمی تواند کل سطح خورشید را بپوشاند و گرفتگی حلقوی بروز می کند؛ اما در ادامه مسیر، فاصله ماه از زمین کمتر می شود و به همین علت، گرفت کلی رخ می دهد .

بهترین منطقه رصد آن کشورکنیا است از این رو برای مطالعه این گرفتگی گروهی از محققان نجومی ایران راهی منطقه سیبیلوی کنیا شده اند . و در این گروه ۶ نفره آقای باغبانی ، مدیر رصد خانه مهر بوشهر به عنوان نماینده نجوم بوشهر و حامل پیام پروژه بین اللملی (FOE (friends of earth در جهت معرفی نقش آموزش نجوم در حفظ محیط زیست حضور دارد .

بعد از گذشت۳۴ سال از خورشید گرفتگی کامل سال ۱۳۷۸، ایران در سال ۱۴۱۲ شاهد اولین خورشید گرفتگی کامل قرن جدید خود خواهد بود . این خورشید گرفتگی در روز ۳۰ اسفندماه رخ خواهد داد که در این روز بوشهر بهترین محل برای رصد این پدیده می باشد .انجمن نجوم بوشهر با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم به برگزاری سلسله برنامه هایی مربوط به خورشید گرفتکی تا آن روز گرفته است که این برنامه نخستین گام در این مسیر است.

در روز خورشید گرفتگی متاسفانه به دلیل ابری بودن هوا او حتمال بارندگی برنامه تدارک دیده شده به پژوهشسرای شهید خوشبخت انتقال یافت . و همین طور به دلیل شرایط جوی مشاهده خورشید گرفتگی فقط برای چند دقیقه میسر بود که دوستان خوش اقبال قادر به دیدن این پدیده زیبا شدند .

بعد از رصد نیز برنامه در سالن با خوش آمد گویی آقای محمود حسینی از میهمانان شروع شد و همچنین بعد از آن نیز آقای احسان زاهدی و آقای میلاد پزنده کار و خانم سارا احمدی بعد از معرفی توسط خانم هاشمی نسب مجری برنامه برنامه های خود را ارائه دادند .

Tags:
بزرگ ترین ماه گرفتگی قرن 21
The Pros and Cons of Travelling by Car

آخرین خبر ها

رویداد

نجوم

فرازمینی ها

You May Also Like

فهرست